A KRE ÁJK megalapította a „Tóth Károly Díjat”

A 37. OTDK Állam- és Jogtudományi Szekció záró rendezvényén a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara, tisztelegve alapító dékánjuk, Tóth Károly alkotmányjogász előtt, emlékének ápolása és megőrzése iránti elkötelezettségből, megalapította a Tóth Károly Díjat.

Tóth Károly a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának első dékánja, az Alkotmányjogi Tanszék tanszékvezetője volt. Nevéhez kötődik a KRE ÁJK jogász képzésének nappali tagozaton való megindítása és akkreditáltatása Újpesten, abban az épületben, amelyben a kari oktatás jelenleg is folyik.

Tóth Károly dékánként és tanszékvezetőként is mindvégig azon fáradozott, hogy egy jól működő, modern Kart hívjon életre, amely őrzi a református jogi oktatás hagyományait, emellett speciális, széles körű közjogi ismeretekkel készíti fel a diákokat a pályájukra. Az Egyetem életében, mint az Egyetemi Tanács tagja, s mint a Kar vezetője aktívan szerepet vállalt, munkájával mindvégig az Egyetem fejlődését és hírnevének öregbítését szolgálta.

Az emlékére alapított „Tóth Károly Díj” kiemelkedő jogtudományi életmű elismeréseként annak a jogtudósnak adományozható, aki évtizedeken át kimagasló módon járult hozzá a hazai jogtudomány fejlesztéséhez, aki iskolateremtő munkássága révén a jogtudományi közösség kiemelkedő alakja, nemzetközileg is elismert professzora vagy akadémikusa.

A Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara a polgári jog teljes spektrumát lefedő, valamint az összehasonlító magánjogban is úttörő, nemzetközileg is elismert kutatásai és elméleti tudományos munkássága elismeréseként a 2025. évben a Tóth Károly Díjat Prof. Dr. Vékás Lajos részére adományozta.

Tóth Károly Díj kép 1Tóth Károly Díj kép 2

Tóth Károly Díj kép 3Tóth Károly Díj kép 4

Vékás Lajos 1939. november 25-én született Kolozsvárott, ahonnan a háború végén szüleivel és testvéreivel Pannonhalmára költözött. Érettségit a soproni Széchenyi István Gimnáziumban tett. Egyetemi tanulmányait 1958 és 1963 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végezte, 1964-ben avatták „Sub auspiciis” kitüntetéssel doktorrá.

1964-től különböző beosztásokban az ELTE Polgári Jogi Tanszékének munkatársa, 1984-től egyetemi tanár, 1979-től 1999-ig tanszékvezető, 1990 és 1993 között az ELTE rektora volt. 1976-ban az állam- és jogtudomány kandidátusa, 1984-ben az állam- és jogtudomány doktora címet szerezte meg. 1990-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1995-ben rendes tagjává választották.

Tóth Károly Díj kép 5Tóth Károly Díj kép 6

Tóth Károly Díj kép 7

1979-től máig a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamara mellett működő Választottbíróság bírája. 1999 és 2007, valamint 2010 és 2013 között az új Polgári Törvénykönyv megalkotásán munkálkodó Kodifikációs Főbizottság elnöke. 

Tudományos kutatásainak első súlypontja magánjog-történeti téma volt, a szerződéstípusok kialakulásával foglakozott. E témakörben írta meg kandidátusi disszertációját „A szerződési rendszer fejlődési csomópontjai” címmel, amelyet 1976-ban védett meg. Tudományos érdeklődése ezután a nemzetközi kollíziós jog kérdései felé fordult. „A nemzetközi magánjog elméleti alapjai” című akadémiai doktori értekezését 1984-ben védte meg. Ezt követően a polgári jog, az összehasonlító magánjog és a nemzetközi magánjog több területén kutatott. Az elmúlt másfél évtizedben egy nemzetközi kutatócsoport tagjaként az öröklési jog elméleti alapkérdéseivel foglalkozik. E kutatások eddigi eredményeit az Oxford University Press jelentette meg.

A Hamburgi Egyetem 2004-ben, az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2010-ben tüntette ki díszdoktori címmel. 2013 óta Pannonhalma díszpolgára.

Eddigi főbb díjai: Akadémiai Díj, Deák Ferenc Díj, Szent-Györgyi Albert Díj, Széchenyi Díj, Szilárd Leó Díj, Príma Díj, Amicus Curiae Díj, továbbá több állami kitüntetés birtokosa. 2023-ban Akadémiai Aranyérmet kapott.

Vékás Lajos professzor, akadémikus számára hat évtizedes tudományos tevékenységének, a tételes magyar polgári jog modernizálását eredményező, nemzetközileg is kimagasló szakmai munkájának, jogász generációk töretlen erkölcsi és szakmai integritással történő oktatásának és mentorálásának elismeréseként a KRE ÁJK a Tóth Károly Díjat adományozta.

Tóth Károly Díj kép 8

Következő események


Közösségi Média

Károli Podcast

Károli Podcast

 

Sport a Károlin

Sport a Károlin

 

nyelvvizsgaközpont